facebook
Trendy App

Trendy Radio Player

Słuchaj Trendy w telefonie

Trendy Radio App
Telefon

Wielki Piątek 29 Marca 2024

Dziś Wielki Piątek. To dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa i tym samym dzień największej żałoby dla chrześcijan, również taki, który zmusza do głębszych refleksji. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, a w kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Paradoksem jest fakt, że pomimo ogromnego smutku, symbolizuje również radość wynikającą ze zbawienia rodu ludzkiego. Jest to dzień zapowiadany i poniekąd wyczekiwany od tysięcy lat. Dzień pojednania Boga i ludzi, odkupienia oraz przebaczenia. Jak głosi tradycja chrześcijańska, całonocnej modlitwie, osądzeniu i skazaniu na śmierć przez Poncjusza Piłata, Jezus w Wielki Piątek został ukrzyżowany na Golgocie. Cierpiał przez sześć godzin i zmarł o godzinie 15. Stąd w niektórych kościołach katolickich zwyczajowo o godzinie 15:00, obchodzona jest liturgia Wielkiego Piątku. Bywa też, że odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej. W całej Polsce Wielki Piątek jest dniem powagi, milczenia, zadumy oraz wzmożonej pobożności. Nie tylko zakazuje się spożywania pokarmów mięsnych, ale również obowiązuje post co do ilości spożywanych pokarmów. Tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta. Na ulicach wielu miast odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Charakterystycznym wydarzeniem jest również to, że duchowny podczas rozpoczęcia liturgii leży na brzuchu z rozłożonymi rękami. Ten gest jest symbolem głębokiej modlitwy, zadumy oraz pokory względem Boga. Śmierć Chrystusa na krzyżu jest również symbolem zwycięstwa nad grzechem i szatanem.

Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Po Liturgii wierni składają adorację Krzyża, który jest symbolem zbawienia przez ofiarę Chrystusa.

Posłuchaj

ks._Jacek_Bram_z_parafii_Przemienienia_Pańskiego_w_Sanoku

W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, gdzie rozpoczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni podchodzą i całują krzyż by w ten sposób oddać cześć krzyżowi na którym umarł Jezus Chrystus. Straż grobowa pełni także wartę w kościele przy Bożym Grobie od Wielkiego Piątku po południu do rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną. Czas pełnienia warty przez jedną zmianę nie powinien być dłuższy niż 30 minut.

Z wielkim piątkiem wiąże się wiele różnorodnych zwyczajów i obrzędów. Wstrzymywano się od czesania włosów i przeglądania się w lustrze. Zachowywano także ścisły post. Wczesnym świtem, starając się, żeby nikt nie wiedział, wędrowano do rzeki i strumieni, by się umyć w bieżącej wodzie, gdyż wierzono, że zapewni to zdrowie i urodę na cały rok. Szczególne właściwości miała woda krzyżowa, tj. pochodząca z miejsca, gdzie łączyły się dwa strumienie. Wodę ze strumieni przynoszono także do domów. Wykorzystywano ją w oborze do mycia krów, by były zdrowe i dawały dużo mleka. Ten dzień wykorzystywano także do polowań i łowienia ryb.

zdjęcie_40114

Pogoda:

zachmurzenie duże

15 °C zachmurzenie duże

Komentarze czytelników

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz